Malá návštěvnost webu: skutečný problém nebo jen dojem?

Zdá se Vám, že máte malou návštěvnost webu? I s malou návštěvností můžete mít velmi úspěšný web! Pro každý web jsou správná jiná čísla.

Je velmi snadné podlehnout dojmu, že by se na Váš web měly valit davy návštěvníků z Googlu. Naši klienti tuto iluzi získávají nejčastěji z prezentací marketingových agentur. Hledají jak zvýšit návštěvnost svého webu a první co najdou, jsou právě prezentace agentur a SEO specialistů. Tyto prezentace bývají plné velkých čísel. Dobře to vypadá a prodává jejich služby. Je ale potřeba si uvědomit, že pro každý web jsou správná jiná čísla!

První příklad: Náš klient Brushtec vyrábí kartáče do myček a exportuje je do celého světa. Jsou to skvělí a úspěšní odborníci, ale velký provoz na webu nemají. Je to specifický byznys, ve kterém se pohybuje a hledá relativně málo lidí. Je ale důležité, aby je našli lidé z oboru.

Druhý příklad bude Hotel. Nemá smysl, aby měl web příliš velkou návštěvnost. Hotel má pevnou ubytovací kapacitu. Zbytečně vysoká návštěvnost by stála moc peněz a generovala zbytečně velkou poptávku, kterou by nešlo uspokojit. Výsledek by byl naopak negativní. Lidé si zkusí rezervaci, jednou, dvakrát a potřetí už se nevrátí. A nejen to. Známým řeknou „tam to ani nezkoušejte, tam není nikdy místo.“

Jakou by náš web měl mít návštěvnost?

To je ta správná otázka! Začněte tím, že zjistíte kolik lidí vaše téma vyhledává. Prozkoumávat a porovnávat trendy ve vyhledávání můžete na https://trends.google.com
Můžete se podívat jak se liší různé související fráze, co zrovna lidé hledají nejvíc, v jaké lokalitě, jak se hledanost vyvíjí v čase… Udělejte si čas a chvíli zkoumejte. Díky Google Trends získáte reálnou představu kolik lidí dané téma zajímá.

Potenciální zákazník není každý, kdo hledá vybranou frázi!

Dejme tomu, že Vaše téma jsou tapety. Někdo si chce vytapetovat sám a hledá návod. Někdo hledá inspiraci pro svůj nový pokoj. Možná ještě staví a tapetu bude kupovat až za pár měsíců! Někdo chce jen vědět kolik různé tapety stojí a nakonec dá přednost výmalbě. Smiřte se zkrátka s tím, že zdaleka ne každý, kdo hledá frázi „moderní tapety,“ je chce koupit.

Je důležité si zcela realisticky určit jakou návštěvnost můžeme a chceme oslovit. Můžeme použít 3 kritéria: kvalitu, čas a cenu.

  • Kvalita: Jak hodnotný a relevantní návštěvník to je? Jaká je reálná šance, že se návštěvník tohoto typu změní na zákazníka?
  • Cena: Každý návštěvník Vás něco stojí. Cenu za proklik v PPC kampani, náklady na tvorbu obsahu = texty a fotky…
  • Čas: Každý návštěvník něco stojí a čas jsou peníze.Jak rychle potřebujeme jak velkou návštěvnost? Rychlejší je dražší a má kratší efekt. Snadno a rychle můžete vyhnat návštěvnost drahou PPC kampaní. Ale jakmile přestanete platit, spadne to.

Konverzní míra = jak efektivně dokážeme návštěvnost využít

Pokud máte téma, které hledá 50 lidí měsíčně a na Váš web jich z vyhledávače přijde 25, je to skvělý úspěch! Sbíráte 50% potenciální návštěvnosti. Pokud Váš web navštíví 100 návštěvníků z 10 000 hledání, je to 1%. Je to horší, nebo lepší výsledek?

Odpověď se jmenuje „konverzní míra.“ Je to poměr návštěvníků ku splněným cílům webu. Dejme tomu, že cíl webu je objednávka. V prvním případě máme odbornou firmu. Z těch 25 návštěvníků vzejde jeden kontakt za 100 tisíc Kč. Ve druhém případě to může být módní e-shop a 2 prodaná trička po 500 Kč. Který web je úspěšnější?

Pokud jste web naklikali v nějakém nástroji za hodinu zdarma a do reklamy neinvestujete nic, je i těch pár prodaných triček úspěch. Pokud Vás web stál půl milionu, další peníze cpete do marketingu a každý měsíc uděláte zakázku za 100 tisíc s 5% marži, máte problém a vyšší návštěvnost to nezachrání. Ve finále vždy rozhoduje ziskovost, a k té vede cesta přes efektivitu.